EN
אתר התיירות של תל אביב
Search

פארק התחנה

זהו מיקומה ההיסטורי של תחנת הרכבת הראשונה של יפו, שנחנכה בשנת 1892 כחלק מקו הרכבות מירושלים ואליה (הרכבת החליפה את הגמלים בכל הקשור להובלת מסעות

כיום, פארק התחנה – הממוקמת בין נווה צדק ליפו – הינה מושא לאחת מתוכניות השימור הבולטות של תל אביב:
התחנה המקורית, המסילה והקרונות, לצד המבנים הסובבים אותה עוברים כיום עבודות שימור ושיפוץ ויפתחו מחדש כמרכז תרבותי.
קרבתה לטיילת, ליפו העתיקה, לנווה צדק, למתחם האמנים נגה ולאתרים אחרים, מבטיחה שהתחנה תהפוך לאחד ממוקדי המשיכה העיקריים בעיר.

כמו כן מתחבר לפארק המסילה.

בין חוף הים לשכונות נווה צדק ומנשייה פעלה במקום זה משנת 1892 ועד 1948 תחנת הרכבת בקו יפו-ירושלים. היה זה קו הרכבת הראשון במרחב שבין טורקיה למצריים ואמצעי התחבורה הראשון להחליף את הגמל בהעברת משאות כבדים למרחקים.
הרעיון להקמתה של מסילת הברזל הוצע לראשונה כבר בשנות ה-50 של המאה ה-19, על ידי משה מונטיפיורי, שביקש לפתח בארץ ישראל תעשייה מודרנית ונתקל בקשיים בשל מחסור באמצעים להובלת מכונות וחומרי גלם.
מקץ תהליך ארוך בו נכרכו יחד יוזמות עסקיות, חזון ופוליטיקה בינלאומית, העניק הסולטן התורכי עבד אל-חמיד השני בשנת 1888 זיכיון להקמה והפעלה של קו הרכבת ליוסף נבון, עסקן יהודי מירושלים ולשותפיו. משלא עלה בידם לגייס את המימון הנחוץ להקמת המסילה נמכר הזיכיון  לחברה צרפתית, אשר הקימה לבסוף את קו הרכבת ובנתה את התחנות שלאורכו.
בניית קו הרכבת הושלמה בתוך כשנתיים ועם סיומה החל עידן התחבורה המודרנית בארץ ישראל. הקו נחנך ביום שני, ה' בתשרי תרנ"ג (26/9/1892), בטקס מפואר שנערך בתחנת הרכבת בירושלים, עם הגעתה של הרכבת הראשונה מיפו. אליעזר בן-יהודה, מחדש השפה העברית, העניק אז שם חדש לאותה שיירת קרונות שקטר בראשה: רַכֶּבֶת.
בשנותיה הראשונות נסעה בתדירות של רכבת אחת בכל כיוון, פעם ביום, ומחיריהם של כרטיסי הנסיעה בקו היו 50 גרוש במחלקה הראשונה ו-30 גרוש במחלקה השנייה.
ימים יפים ידעה הרכבת, שחרף איטיותה (נסיעה מיפו לירושלים ארכה 4 שעות) שימשה מספר הולך וגדל של סוחרים, תיירים, וצליינים ובהם גם חוזה המדינה בנימין זאב הרצל ופמליית הקיסר הגרמני וילהלם השני.
מספר הנוסעים גדל עם השנים וב-1896 הובילה הרכבת כ-70,000 נוסעים וכ-16,000 טון משא. בשנת 1913, ערב מלחמת העולם הראשונה, עברו בתחנה כ-183,000 נוסעים וכ-48,000 טון משא. התחנה ביפו פעלה באופן סדיר כמעט עד ערב מלחמת העצמאות. בשנותיה האחרונות שימשה בעיקר את הצבא הבריטי, שהקים מחנה צבאי בכל שטח התחנה ובסביבתה הקרובה.

בשנת 1902 קבע הטמפלרי הוגו וילנד את ביתו בסמוך לתחנת הרכבת ולצידו בנה את בית החרושת לייצור מרצפות ולבנים. הקרבה לתחנת הרכבת אפשרה לוילנד לשנע את תוצרתו ביעילות לירושלים ולנמל יפו ומשם, באוניות, לחו"ל.
כיום משתרע מתחם תחנת הרכבת על שטח של כ-20 דונם ובו 22 מבנים מתקופות שונות המשוחזרים בהקפדה רבה.
פארק התחנה כולל בין השאר את מבני תחנת הרכבת ההיסטורית, את בית משפחת וילנד הטמפלרית ואת בית החרושת שלה, שייצר מרצפות מצוירות ומוצרי בניה ממלט.

באמצעות החברה העירונית עזרה ובצרון עושה עיריית תל-אביב – יפו לשימור ולפיתוח הפארק, כאחת מפינות החמד של העיר. דגש מיוחד הושם על שימור עיצובם המקורי של המבנים ההיסטוריים ועל טיפוחו של מרחב ציבורי פתוח.

מתחמים נוספים בדרום העיר :

פארק דרום

פארק מנחם בגין , הנקרא גם פארק דרום, גובל בשכונת נווה אליעזר שבדרום העיר ונושק לשטחים חקלאיים. הפארק משתרע על שטח של 1,000 דונם ונמצא בתנופת פיתוח.

מסגד חסן בק

מסגד חסן בק, שנבנה על ידי מושלה התורכי-ערבי של יפו בשנת 1916, הנו בית תפילה הבנוי בסגנון עות'מאני שהינו המסגד הפעיל היחיד בצד התל-אביבי של תל אביב-יפו.

שוק התקווה

שוק התקווה, מעט מחוץ לנתיב המוכר, מציע חוויית שוק אותנטית, וניתן למצוא בו אף מספר מסעדות מרוקאיות ועיראקיות איכותיות.

מגדל האופרה

בית הדירות ומרכז הקניות בעל הבסיס הגיאומטרי, הנמצא בקרבת הטיילת במקום בו עמדה בעבר הכנסת הראשונה, שימש במקור משכן לאופרה הישראלית.

הטיילת

לטיילת תל אביב תפקיד חיוני בתרבות החוף המשגשגת של העיר. אפילו בחודשי החורף ניתן לראות רצים או רוכבים על אופניים לאורך שביל הטיילת, הנמשך מן המרחבים הירוקים של פארק הירקון שבצפון עד יפו העתיקה שבדרום.

בית הכנסת הגדול

בית הכנסת הגדול, הנמצא ברחובות אלנבי ואחד העם, הוא בית התפילה השלישי בגודלו בישראל. המבנה המרשים נפתח בשנת 1926 ושופץ בשנת 1970, אז הוספו קשתות הבטון הענקיות המאפיינות את חזית בית הכנסת. לא כדאי להחמיץ את חלונות הזכוכית הצבעונית המעוטרים, המהווים העתק לשמשות בית כנסת באירופה שנהרס במהלך השואה.

מרכז סוזן דלל

אתר תרבות זה, שנוסד בשנת 1989, משמש כמוקד המשיכה המרכזי בשכונת נווה צדק.
מרכז סוזן דלל מציע אסופת הפקות מודרניות וניסיוניות, ומהווה בית לאחדות מן הטובות שבלהקות הריקוד בישראל, כולל להקת המחול בת-שבע,
ותיאטרון המחול ענבל.

בית שלוש

בית אהרן שלוש הוקם בשנת 1892, והוא אחד הבתים הראשונים שנבנו מחוץ לחומות יפו. באמצע המאה ה-19 הגיעה ליפו משפחת שלוש, שעלתה ארצה מצפון אפריקה.

מוזיאון האצ"ל 1948-1947

המוזאון מתמקד בפעילותו של "הארגון הצבאי הלאומי" להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל,
החל מהחלטת החלוקה ביום כ"ט בנובמבר 1947, ט"ז בכסלו תש"ח, ועד השתלבותו של האצ"ל בצה"ל עם הקמתו.

מוזיאון הלח"י

מוזאון זה שם דגש על סיפורם של לוחמי המחתרת היהודית מזמן המנדט הבריטי עד הקמת מדינת ישראל, ומתמקד במיוחד במנהיג הקבוצה, אברהם שטרן.

מוזיאון בתי האוסף- נסגר

מוזאון בתי האוסף לתולדות צה"ל שוכן בין שכונת נווה צדק לים, סמוך למתחם תחנת הרכבת הישנה בתל אביב.
בעבר שימש אתר זה התחנה ההיסטורית לרכבת בקו יפו-ירושלים.

כרם התימנים

השכונה, שנוסדה בתחילת המאה העשרים על ידי עולים מתימן, ממוקמת ממש לצד שוק הכרמל ורחוב אלנבי. האזור "התגלה" לאחרונה על ידי אנשי בוהמה וסטודנטים המחפשים דירות בעלות שידם משגת. אולם, שביליו הצרים והבניינים מעוטי הקומות ידועים בעיקר בגין המסעדות הזעירות המגישות חומוס ומאכלים בסגנון ביתי, מן הטובים בישראל.

פלורנטין

שכונת פלורנטין, שהוקמה בשנת 1927 על ידי יהודים שעלו מסלוניקי שביוון, פיתחה לעצמה מוניטין כמקום מחסה ל'היפסטרים' (אנשים אופנתיים). במקום ברים ומועדוניים מחתרתיים רבים. אך, באזור שוכנות גם חנויות עיצוב וריהוט יוקרתי לרוב, וכן, שוק שופע חיים ברחוב לוינסקי, המתמחה בתבלינים, אגוזים ופירות יבשים.

נחלת בנימין

נחלת בנימין משתרעת מרחוב אלנבי עד שכונת פלורנטין, ולאורכה ניתן למצוא בתי קפה, ברים, חנויות בדים וחנויות אחרות. חלק הרחוב המקביל לשוק הכרמל נגיש להולכי רגל בלבד, ובימי שלישי ושישי נערך בו יריד חוצות פופולארי של עבודות יד. אמנים מקומיים מוכרים שם ערב רב, החל מפריטי יודאיקה ועד תכשיטים, בעוד להטוטנים ואומני רחוב מבדרים את הקהל.

שוק הכרמל

ביקור בתל אביב לא יהיה מושלם ללא עצירה בשוק הכרמל. רחובותיו הצרים והפתלתלים עמוסים בדוכנים וחנויות המוכרים הכל: החל מתוצרת טרייה, בשר וגבינות, ועד פרחים, ממתקים, תמרוקים וביגוד, כולם במחירים נמוכים ללא תחרות. שעות הצהריים ביום שישי, כאשר הכל מתכוננים לסוף השבוע, הן מן השעות החיות ביותר בהן כדאי לבקר בשוק.

בית רוקח

המוזאון, הממוקם במבנה משנת 1887, קרוי על שם שמעון רוקח, עובד ציבור יהודי ידוע שעזר להקים את נווה צדק. כיום משמש האתר כמוזאון השם דגש על עבודתה של נכדתו של רוקח, האמנית והפסלת הידועה לאה מג'רו מינץ. המוזאון מארח אירועי תרבות שונים ומציע סרט וידיאו באנגלית העוקב אחר היסטוריית השכונה.

מוזיאון נחום גוטמן

המוזאון, השוכן באחד המבנים ההיסטוריים ביותר בנווה צדק, נבנה בשנת 1887 ומציג יצירות של האמן וסופר הילדים הישראלי הנודע.
האוסף המגוון כולל ציורי שמן, מים וגואש של גוטמן, לצד מאות ציורים ואיורים נוספים מעשה ידיו.
במוזאון מוצגות גם תערוכות זמניות מתחלפות, ואף מוצעות פעילויות אינטראקטיביות לילדים.

נווה צדק

שכונת נווה צדק, שנוסדה בשנת 1887 – 22 שנה טרם נוסדה תל אביב – היא השכונה הוותיקה ביותר בעיר כמו גם שכונתה היהודית הראשונה.

רוצים לדעת על סיורים ואירועים חדשים שקורים בעיר?

הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו

15% הנחה

להרשמה לסיורים

  * כוכבית מסמלת שדה חובה

  * שם מלא

  * אימייל

  * טלפון

  בודק...
  איך אפשר לעזור לך?